UVC LAMBALAR NE İŞE YARAR?

UVC LAMBALAR NE İŞE YARAR?

Tüm Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Corona Virüs ile birlikte gündeme gelen konulardan birisi virüs öldürücü olarak da geçen Ultra Viyole Lambalar oldu.
Peki, Ultra Viyole(Mor Ötesi) ne demek ve etkisi nedir?

Çıplak gözle görülemeyen, farklı dalga boylarındaki güneş ışınlarına denir ve kısaca UV olarak ifade edilir. Bu ışınlar başlıca üçe ayrılır. Bunlardan UVA ile UVB ışınları ozon tabakası tarafından engellenmez ve dünyamıza ulaşır. UVC Işınları ise Ozon tabakası tarafından engellenir ve dünyamıza ulaşamaz.

UV sterilizasyonu ne demek?

Ultraviyole ışığı sayesinde mikrop kırma işlemi, çok sık başvurulan en etkili sterilizasyon yöntemlerinden biridir. Bu özel ışın suda, hava ve yüzeylerde bulunan bakteri, virüs, küf ve mantar sporlarının DNA yapısını bozarak onları etkisiz hale getirmektedir. UV radyasyon kısa dalga boyu ve yüksek enerjisi nedeniyle her çeşit mikroorganizmayı öldürebilir. UV ışınının en büyük antimikrobik etkinliği 250-260 nm (253.7 nm) dalga boyu bölgesindedir. Bu dalga boyu, DNA tarafından en etkin şekilde absorbe edilen dalga boyudur. UV ışınlarının penetrasyon özelliği çok sınırlıdır. Bu nedenle çoğu zaman sadece yüzey, hava ve bir miktar derinlikte su dezenfeksiyonu için kullanılmaktadır.

Uvc lambaları nedir?

UVC lambalar, doğru uygulandığı zaman hijyen ve sanitasyona önemli katkılar sağlamaktadır.
Düşük basınçlı cıvalı lambaların oluşturduğu UV ışıma (DNA) yapısını bozarak mikroorganizmaların ölümüne veya aktivitelerinin bozulmasına neden olmaktadır. Belli koşullarda bazı organizmalar DNA hasarını onarabilir ve üremenin tekrar mümkün olabileceği aktif bir duruma dönebilir. UV ışınının şiddetinin çok yoğun olduğu durumlarda hasar çok yaygın olur ve bu durumda onarım olanaksızdır.
Bu lambalar pek çok marka tarafından üretilmekte ve etkileri ortaya konmaktadır. Örneğin bir Dünya Markası olan Ledvance’in T8 UVC Ultra Viyole lambası pek çoğunda olduğu gibi dezenfeksiyon ve sterilizasyon için tasarlanmıştır. Bu markanın lambası UVIOL cam tasarımı ile zararlı ozon oluşumunun önüne geçer ve kullanımından sonra ortamı havalandırmak gerekmez. Ancak yanlış kullanıldığında ya etkisi azalmakta ya da sağlık için tehlikeler arz etmektedir.
Uvc lambalar pek çok markada bulunmakla birlikte, bu lambaların kullanıldığı armatürler de mevcuttur ve bu armatürler insanların bulunduğu ortamlarda da çalıştırılabilmektedir. Fakat bir çok UVC lambası içeride insan bulunan ortamda kullanılmamalı ve kesinlikle çıplak göz ile bakmaktan kaçınılmalıdır. Uvc ışınlarının zararları nedeniyle direkt temastan uzak durulmalıdır. Özel filtreler, varlık algılayan hassas sensörler ve benzeri sistemlerle birlikte kullanılmalıdır. Genel aydınlatma amacıyla kullanılmamalıdır.

Mikrop kırıcı özelliklerinin yanı sıra UVC lambaların covid-19 virüsünün yapısını bozduğuna, yok ettiğine ya da onun üzerinde etkili olduğuna dair hiçbir bilimsel çalışma yoktur. Covid-19 virüsünün çoğalmasını önlemek için gerekli UV-C dozu henüz bilinmemektedir. Hava ve katı yüzeyler olmak üzere iki ayrı uygulama alanı için titizlikle araştırma yapılması gerekmektedir.

Bu lambaların uygulama alanları genellikle aşağıdaki giibidir:
– Medikal alanlar

– Endüstriyel tesisler

– Kamu binaları

– Depolar

– Okullar

– Fabrikalar

– Hastehaneler

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir