Teslimat ve İade

ALICI,sözleşme konusu ürünün temel nitelikleri, satış fiyatı ve ödeme şekli, SATICININ tam ticaret ünvanı, iletişim bilgileri ile teslimata ilişkin tüm ön bilgileri okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini beyan eder.

Sözleşme konusu ürün, yasal 30 günlük süreyi aşmamak koşulu ile her bir ürün için ALICI’nın yerleşim yerinin uzaklığına bağlı olarak 7 ila 30 gün içerisinde açıklanan süre içinde ALICI veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim edilir. Bunun ile ilgili her türlü nakliye, kargo v.s. hizmet bedeli ALICI tarafından karşılanır.

Sözleşme konusu ürün, ALICI’dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden SATICI sorumlu tutulamaz.

SATICI, sözleşme konusu ürünün sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanım kılavuzları ile teslim edilmesinden sorumludur.

Sözleşme konusu ürünün teslimatı için işbu sözleşmenin imzalı nüshasının SATICI’ya ulaştırılmış olması veya elektronik ortamda sözleşmenin teyit edilmiş olması ve bedelinin ALICI’nın tercih ettiği ödeme şekli ile ödenmiş olması şarttır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, SATICI ürünün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

Ürünün tesliminden sonra ALICI’ya ait kredi kartının ALICI’nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşun ürün bedelini SATICI’ya ödememesi halinde, ALICI’nın kendisine teslim edilmiş olması kaydıyla ürünün 3 gün içinde SATICI’ya gönderilmesi zorunludur. Bu takdirde nakliye giderleri ALICI’ya aittir.

SATICI mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti, ulaşımın kesilmesi gibi olağanüstü durumlar nedeni ile sözleşme konusu ürünü süresi içinde teslim edemez ise, durumu ALICI’ya bildirmekle yükümlüdür. Bu takdirde ALICI siparişin iptal edilmesini, sözleşme konusu ürünün varsa emsali ile değiştirilmesini, ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasına kadar ertelenmesi haklarından birini kullanabilir. ALICI’nın siparişi iptal etmesi halinde ödediği tutar 10 gün içinde kendisine tercih edilen ödeme şekline göre ve defaten ya da taksitli olarak ödenir.

Garanti belgesi ile satılan ürünlerden olan veya olmayan ürünlerin arızalı veya bozuk olanlar, garanti şartları içinde gerekli onarımın yapılması için SATICI’ya gönderilebilir, bu takdirde kargo giderleri SATICI tarafından karşılanacaktır.

ALICI, sözleşme konusu ürürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren (7) gün içinde cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanılması için bu süre içinde SATICI’ya faks, email veya telefon ile bildirimde bulunulması ve ürünün 7. madde hükümleri çerçevesinde kullanılmamış olması şarttır. Bu hakkın kullanılması halinde, 3. kişiye veya ALICI’ya teslim edilen ürünün SATICI’ya gönderildiğine ilişkin kargo teslim tutanağı örneği ile fatura aslının iadesi zorunludur. Bu belgelerin ulaşmasını takip eden 7 iş günü içinde ürün bedeli ALICI’ya iade edilir.

Fatura aslı gönderilmez ise KDV ve varsa sair yasal yükümlülükler iade edilemez. Cayma hakkı nedeni ile iade edilen ürünün kargo bedeli ALICI tarafından karşılanır.

Niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler, tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünler için cayma hakkı kullanılamaz.

Aşağıdaki ürünlerde cayma hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır.

ALICI, belirtilen ürünlerin bedelini SATICIYA ait banka hesaplarına havale yolu ile, kredi kartı ile veyahut payu entegrasyon sistemi üzerinden gerçekleştirebilir. Ödemenin teyit edilmesi ile birlikte SATICI’ nın teslim yükümlülüğü başlamış olur.

ALICI, Payu Entegrasyon sistemi üzerinden veyahut banka kartı (bankamatik, kredi kartı v.s.) ile ödeme gerçekleştiriyor ise Payu ve ilgili bankanın tahsilat ve iade şartlarını kabul etmiş sayılır.

ALICI, cayma hakkını kullanır, ürün çeşitli sebepler ile tedarik edilemez, tüketici hakem heyeti veyahut tüketici mahkemesince bedel iadesine karar verilir ya da sözleşme her ne suretle olursa olsun fesholursa iade koşulları ALICI tarafından seçilen ödeme yöntemine göre farklılık arzedecektir.

ALICI, ürün bedelini SATICININ hesabına havale ya da eft yapmak sureti ile ödemiş ise iade, ürünün SATICIYA teslimini izleyen 7 gün içerisinde ALICININ banka hesabına yapılır.

ALICI, kredi kartı ile defaten ödeme gerçekleştirmiş ise iade satın alınan ürünün SATICIYA tesliminden sonra banka tarafından belirlenen şartlar dahilinde defaten iade edilecektir.  ALICI, kredi kartı ile taksitli ödeme seçeneğini kullanmış ise iade banka tarafından taksitli olarak gerçekleştirilebilecektir.

ALICI, Payu Entegrasyon sistemi üzerinden ve payu tarafından desteklenen portal aracılığı ile ödeme gerçekleştirmiş ise iade durumunda payu tarafından kesilen komisyon tutarından ALICI sorumludur ve iade edilecek tutar içerisinden karşılanır. Kalan tutar ise müşterinin yine nakit, kredi kartı, havale, eft v.s hangi ödeme yöntemini tercih etmiş ise iade proseddürü yukarıda izah edildiği şekilde olacaktır.

Ödeme yöntemi ne olursa olsun iade yükümlülüğü ürünün, ürüne ait tüm parçaların, garanti belgesinin, faturanın tamamının  SATICIYA teslimi ile doğar. ALCININ kurum olması halinde ise iade faturanın düzenlenmesi gerekmektedir.